bumboo
Dołączył: 07 Mar 2008 Posty: 52 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Wrocław
|
Wysłany: Śro 21:14, 12 Mar 2008 Temat postu: Chemia wody, oznaczenia inne wiadomosci |
|
|
Proszę wszystkich o opisanie własnych sposobów, badania wody.
Opisanie własnych spostrzeżeń, oraz wszystkiego, co jest związane z chemią wody, oraz pytania początkujących akwarystów.
Chemia wody - w terminologii akwarystycznej odnosi się do naturalnie występujących lub świadomie wprowadzonych (przez akwarystę) organicznych czy nieorganicznych substancji, a w szczególności do ilości tych substancji wodzie i ich kwaśnego albo alkalicznego odczynu.
Cykl azotowy (obieg azotu) - jest to cykl w którym neutralizowane są szkodliwe produkty przemiany materii, a jego zrozumienie przez akwarystę jest podstawą udanej hodowli.
Pierwszym (najbardziej toksycznym) produktem przemiany materii jest amoniak - NH3. W wodzie żyją bakterie, które żywią się amoniakiem i przekształcają go w nieco mniej trujące jony - azotyny - NO2 . Do rozwoju tych bakterii potrzebne jest spełnienie dwóch warunków: powierzchnia na której mogą się rozwinąć oraz natleniona woda (obieg wody). Czym większa powierzchnia, tym więcej bakterii i tym bardziej efektywne oczyszczanie wody. W wodzie żyją tez bakterie które żywią się azotynami i przekształcają je w azotany - NO3. Bakterie te maja identyczne wymagania jak te, które żywią się amoniakiem. Azotany są znacznie mniej szkodliwe, niż amoniak czy azotyny.
Amoniak NH3 - pierwszy produkt przemiany materii, powstaje z rozkładających się szczątków roślin i zwierząt oraz wydalin z organizmów zwierzęcych (mocznik, kwas moczowy). Jest to gaz o duszącej, nieprzyjemnej woni, rozkładający się w wodzie na jony amonowe i tworzący roztwór zasadowy. Koncentracja amoniaku rośnie wraz ze wzrastająca wartością pH. Przy zasadowym odczynie (powyżej 7) zaczyna być toksyczny. Im wyższa jest zatem wartość pH, tym większa jest możliwość zatrucia ryb. Zatrucia amoniakiem nie występują w akwariach z kwaśną wodą.
Zatrucie ryb amoniakiem to brianchionekroza (martwicze zmiany w skrzelach).
Azotyny NO2 - silna trucizna dla ryb. Wzrost ich zawartości w wodzie powyżej 0,5 mg / l jest dla akwarysty poważnym ostrzeżeniem , a stężenie 2,0 mg / l jest śmiertelne dla ryb. Zatrucie azotynami to methemoglobinemia.
Azotany NO3 - końcowy produkt procesu nitryfikacji. Bardzo trudno jest usunąć z wody akwarium, lecz dopiero ich wysoka koncentracja jest szkodliwa dla ryb (tolerowana nawet przy stężeniu 100 mg / l). Kiedy nagromadzi się ich odpowiednio dużo zaczyna się intensywny wzrost glonów. Azotany usuwane są przy każdorazowej, częściowej podmianie wody, podczas filtracji przez granulaty sztucznych żywic, w procesie denitryfikacji.
Denitryfikacja - proces przekształcania przez bakterie beztlenowe azotanów w czysty azot, który ucieka do atmosfery nie zanieczyszczając wody. Bakterie te potrzebują dużej powierzchni oraz wody całkowicie pozbawionej tlenu. Takie warunki panują w tzw. denitryfikatorach (zwanych też denitratorami). Najprostsze denitratory to kilkudziesięciometrowe cienkie rurki (o średnicy wewnętrznej ok. 6 mm), przez które powoli sączy się woda z akwarium. Bakterie denitryfikacyjne żyją na wewnętrznych ściankach rurki i oczyszczają ją.
Dojrzewanie zbiornika - czas potrzebny na ustalenie w akwarium równowagi biologicznej, czyli czas w którym rozwijają się bakterie nitryfikacyjne.
Częstym błędem jest wprowadzenie do zbiornika dużej ilości ryb przed upływem tego czasu. Ryby zaczynają produkować amoniak, jednak bakterie nie rozwijają się tak szybko, aby cały amoniak przetworzyć na azotyny i azotany. Ryby zatruwają się więc amoniakiem, czego najczęstszym objawem jest szybkie oddychanie przy powierzchni (brianchionekroza).
Innym błędem jest również napełnienie zbiornika wodą, nie wprowadzenie do niego żadnych organizmów i po kilku tygodniach wprowadzenie do niego dużej ilości ryb. Bakterie nitryfikacyjne nie rozmnożą się, jeśli w akwarium nie będzie substancji przemiany materii którymi się żywią.
Zbiornik należy zarybiać pojedynczo lub po kilka sztuk co kilka dni. Na początku będzie wzrastał poziom amoniaku. Kiedy zacznie on spadać, zwiększy się poziom azotynów. Wreszcie opadnie poziom azotynów, a powoli zaczną narastać azotany. To oznacza, że akwarium jest już dojrzałe.
Nitryfikacja - jest wstępnym procesem rozkładu amoniaku rozpuszczonego w wodzie. Dokonują tego specjalne bakterie, zmieniające na drodze utleniania toksyczny amoniak, poprzez azotyny (NO2) na azotany. Te wyspecjalizowane drobnoustroje: Nitrosomonas i Nitrosococcus przekształcają najpierw amoniak w azotyny, które są utleniane przez następne bakterie Nitrobacter i Nitrocystis w azotany. Azotyny są niewiele mniej toksyczne niż amoniak.
Najnowsze badania wykazują, że w akwariach słodkowodnych za proces nitryfikacji odpowiedzialne są inne szczepy bakterii niż w słonowodnych.
Odczyn wody - pH - pondus Hydrogeni - znaczy tyle co "masa wodoru". Każda woda posiada określoną liczbę cząsteczek H 2O, dzielących się na jony H+ (dodatnio naładowane jony wodorowe) oraz OH- (ujemnie naładowane jony wodorotlenowe). Połączenie tych jonów posiada stałą wartość 10 - 14 mol / l. Ponieważ woda o obojętnym odczynie posiada taką samą liczbę jonów H+ i OH- , to na każdy rodzaj jonów przypada wartość 10-7 mol / l .Woda obojętna posiada więc koncentrację jonów wodorowych wynoszącą 10-7 grama w jednym litrze. Mówiąc o zawartości wodoru nie używa się całej liczby, lecz tylko jej logarytmicznej wartości. Nie podaje się ujemnego znaku, lecz pisze się samą liczbę.
Ph jest więc uniwersalna miarą kwasowości i zasadowości (alkaliczności) wody.
Ph mierzone jest w skali od 0-14: 0 reprezentuje skrajnie mocny kwas, 14 jest miarą absolutnej zasadowości, 7 jest obojętne. Skala ta jest logarytmiczna tzn. pH 8 jest 10 razy bardziej alkaliczne niż pH 7, 100 razy bardziej alkaliczne niż pH 6.
Na pH wody może oddziaływać jej zawartość mineralna (twardość i alkaliczność wody najczęściej idą w parze) albo ilość zakwaszającego dwutlenku węgla i organicznego materiału w wodzie.
Zdecydowana większość ryb żyje w wodach o pH między 4 a 9, przekroczenie tych granic dla wszystkich ryb jest śmiertelne.
Równowaga biologiczna w akwarium - utrzymywanie się na jednakowo niskim poziomie stężenia związków mineralnych powstających z rozpadu związków organicznych. Polega ona na tym, że napływ substancji pochodzących ze szczątków obumarłych roślin i zwierząt jest równoważony przez proces samooczyszczania się akwarium.
Temperatura wody w akwarium - powinna być zbliżona do optymalnej dla danego gatunku ryb przy wahaniach nie przekraczających 2-3C. W jednym zbiorniku można hodować ryby które wymagają takich samych warunków termicznych. Dla większości ryb afrykańskich temperatura mieści się w zakresie 23-30 C.
Ryby są zwierzętami zmiennocieplnymi. Temperatura ich ciała jest zawsze zbliżona do temperatury wody. Podczas obniżania się temperatury wody wszelkie procesy życiowe w organizmie ryby ulegają zahamowaniu. Pierwsza reakcja na niską temperaturę jest zmniejszenie ilości pobieranego pokarmu i osłabienie ruchliwości ryby. Ryby hodowane w zbyt niskich temperaturach wykazują obniżenie odporności na choroby oraz zahamowanie wzrostu. Jest to szczególnie widoczne u ryb młodych. Wskutek zbyt niskiej temperatury wody u ryb w okresie dojrzewania płciowego nastepuje zahamowanie rozwoju gonad i w związku z tym zaburzenie w rozrodzie. Jeżeli ryby hodowane są w zbyt wysokiej temperaturze, osiągają one wówczas szybko dojrzałość płciową, jednak potomstwo od takich tarlaków jest często osłabione i może być bezpłodne.
Tlen i dwutlenek węgla - do normalnej egzystencji ciepłolubnych zwierząt wodnych niezbędne jest stężenie tlenu w wodzie wynoszące minimum 5 mg / l. Krótkotrwałe obniżenie tego stężenia do 4 mg / l , raz na dobę nie wpływa na ryby jeżeli inne właściwości fizykochemiczne wody pozostają optymalne. Głównym czynnikiem określającym zdolność rozpuszczania tlenu w wodzie jest temperatura - im jest niższa tym silniej nasyca się tym gazem.
Tlen atmosferyczny rozpuszcza się w powierzchniowej warstwie wody i stąd rozprzestrzenia się w całej toni. Rośliny są producentami tlenu tylko w ciągu dnia, natomiast nocą stają się jego konsumentami. Znaczna ilość tlenu jest zużywana na procesy rozkładu substancji organicznych (np. obumarłych roślin, resztek karmy i kału ryb) przez bakterie, pierwotniaki, wrotki... ślimaki, ryby.
Woda każdego akwarium powinna zawierać możliwie dużo tlenu. Podczas leczenia ryb, kiedy temperatura wody zostaje podniesiona ponad normę należy odpowiednio zwiększyć ilość dostarczanego tlenu.
[tekst pochodzi z cytatu]
Proszę o dalsze wiadomości na ten temat
Post został pochwalony 1 raz |
|